The Sinking of the Laconia

Laconia (Ger)
Le naufrage du Laconia (Fr)

2011

Uwe Janson
Director


The Sinking of the Laconia
14th March 2011
DVD



171 mins
1.78:1

Laconia
4th November 2011
DVD

12
180 mins
1.77:1

Sänkningen av Laconia
2nd May 2012
DVD

11
180 mins
1.78:1

The Sinking of the Laconia
7th August 2012
DVD



177 mins


Le Naufrage du laconia
11th April 2014
DVD


167 mins
1.78:1

Le Naufrage du laconia
11th April 2014
DVD


167 mins
1.78:1




"
Andrew Buchan
Junior Third Officer Thomas Mortimer
(RMS Laconia)
Andrew Buchan
Junior Third Officer Thomas Mortimer
(RMS Laconia)
Andrew Buchan
Junior Third Officer Thomas Mortimer
(RMS Laconia)
Andrew Buchan
Junior Third Officer Thomas Mortimer
(RMS Laconia)
Andrew Buchan
Junior Third Officer Thomas Mortimer
(RMS Laconia)
Franka Potente
Hilda Smith
(passenger, RMS Laconia)
Franka Potente
Hilda Smith
(passenger, RMS Laconia)
Franka Potente
Hilda Smith
(passenger, RMS Laconia)
Franka Potente
Hilda Smith
(passenger, RMS Laconia)
Franka Potente
Hilda Smith
(passenger, RMS Laconia)
Brian Cox
Captain Sharp
(RMS Laconia)
Brian Cox
Captain Sharp
(RMS Laconia)
David Butler
First Officer George Steel
(RMS Laconia)
Lindsay Duncan
Elisabeth Fullwood
(passenger, RMS Laconia)
Lindsay Duncan
Elisabeth Fullwood
(passenger, RMS Laconia)
Lindsay Duncan
Elisabeth Fullwood
(passenger, RMS Laconia)
Jodi Balfour
Sarah Fullwood
(passenger, RMS Laconia)
Jodi Balfour
Sarah Fullwood
(passenger, RMS Laconia)
Jodi Balfour
Sarah Fullwood
(passenger, RMS Laconia)
Morven Christie
Laura Ferguson
(passenger, RMS Laconia)
Morven Christie
Laura Ferguson
(passenger, RMS Laconia)
Ludovico Fremont
Vincenzo Di Giovanni
(italian POW, RMS Laconia)
Ludovico Fremont
Vincenzo Di Giovanni
(italian POW, RMS Laconia)
Ludovico Fremont
Vincenzo Di Giovanni
(italian POW, RMS Laconia)
Lenny Wood
Billy Hardacre
(trimmer, RMS Laconia)
Lenny Wood
Billy Hardacre
(trimmer, RMS Laconia)
Lenny Wood
Billy Hardacre
(trimmer, RMS Laconia)
Nicholas Burns
Captain Benjamin Coutts
(British Army, RMS Laconia)
Nicholas Burns
Captain Benjamin Coutts
(British Army, RMS Laconia)
Ben Crompton
Harry Townes
(acting leading seaman, RMS Laconia)
Ben Crompton
Harry Townes
(acting leading seaman, RMS Laconia)
Ben Crompton
Harry Townes
(acting leading seaman, RMS Laconia)
Ciarán McMenamin
Declan McDermott
(wine steward, RMS Laconia)
Ciarán McMenamin
Declan McDermott
(wine steward, RMS Laconia)
Ciarán McMenamin
Declan McDermott
(wine steward, RMS Laconia)
Matthew Aubrey
Corporal William Williams
(cook, British Army, RMS Laconia)
Matthew Aubrey
Corporal William Williams
(cook, British Army, RMS Laconia)
Matthew Aubrey
Corporal William Williams
(cook, British Army, RMS Laconia)
Paul Hilton
Henry Bates
(passenger, RMS Laconia)
Paul Hilton
Henry Bates
(passenger, RMS Laconia)
Paul Hilton
Henry Bates
(passenger, RMS Laconia)
Louise Barnes
Mary Bates
(passenger, RMS Laconia)
Rebekah Nathan
Charlotte Bates
(passenger, RMS Laconia)
Rebekah Nathan
Charlotte Bates
(passenger, RMS Laconia)
Josef Du Plessis
Anthony Bates
(passenger, RMS Laconia)
Tom Fairfoot
Wireless Operator
(RMS Laconia)
Lawrence Joffe
Sergeant Rudzinski
(Free Polish Army, RMS Laconia)
Ken Duken
Korvettenkapitan Werner Hartenstein
(captain, U-156)
Ken Duken
Korvettenkapitan Werner Hartenstein
(captain, U-156)
Ken Duken
Korvettenkapitan Werner Hartenstein
(captain, U-156)
Ken Duken
Korvettenkapitan Werner Hartenstein
(captain, U-156)
Ken Duken
Korvettenkapitan Werner Hartenstein
(captain, U-156)
Matthias Koeberlin
Oberleutnant zur See Rostau
(chief engineer, U-156)
Matthias Koeberlin
Oberleutnant zur See Rostau
(chief engineer, U-156)
Matthias Koeberlin
Oberleutnant zur See Rostau
(chief engineer, U-156)
Matthias Koeberlin
Oberleutnant zur See Rostau
(chief engineer, U-156)
Matthias Koeberlin
Oberleutnant zur See Rostau
(chief engineer, U-156)
Jacob Matschenz
Oberleutnant zur See Mannesmann
(first officer, U-156)
Jacob Matschenz
Oberleutnant zur See Mannesmann
(first officer, U-156)
Jacob Matschenz
Oberleutnant zur See Mannesmann
(first officer, U-156)
Frederick Lau
Fiedler
(wireless operator, U-156)
Frederick Lau
Fiedler
(wireless operator, U-156)
Frederick Lau
Fiedler
(wireless operator, U-156)
Frederick Lau
Fiedler
(wireless operator, U-156)
Frederick Lau
Fiedler
(wireless operator, U-156)
Jörg Malchow
Weber
(wireless operator, U-156)
Jörg Malchow
Weber
(wireless operator, U-156)
Jörg Malchow
Weber
(wireless operator, U-156)
Jörg Malchow
Weber
(wireless operator, U-156)
Stefan Rudolf
Remmert
(U-156)
Stefan Rudolf
Remmert
(U-156)
Stefan Rudolf
Remmert
(U-156)
Oskar Brown
Waldemar
(Lookout, U-156)
Oskar Brown
Waldemar
(Lookout, U-156)
Oskar Brown
Waldemar
(Lookout, U-156)
Hermanus Pieters
Dengler
(cook, U-156)
Thomas Kretschmann
Admiral Karl Donitz
(commander of U-Boats)
Thomas Kretschmann
Admiral Karl Donitz
(commander of U-Boats)
Nikolai Kinski
Korvettenkapitan Walter Drexler
(Donitzs aide)
Nikolai Kinski
Korvettenkapitan Walter Drexler
(Donitzs aide)
Danny Keogh
Captain Hathaway
(Royal Navy, Sierra Leone)
James Alexander
Jr 3rd Officer Lincoln
(Royal Navy, Sierra Leone)
Ian Van Der Heyden
Jr 3rd Officer Jackson
(Royal Navy, Sierra Leone)
Jannes Eiselen
Captain Robert C. Richardson III
USAAF
(Ascension Island)
Grant Swanby
Colonel Ronin
USAAF
(Ascension Island)
Darron Meyer
Lt. James Harrower
Pilot, USAAF B-24 Liberator
(Ascension Island)
Darron Meyer
Lt. James Harrower
Pilot, USAAF B-24 Liberator
(Ascension Island)
Nicholas Pauling
Navigator Perlman
USAAF B-24 Liberator
(Ascension Island)
Justin Shaw
Chuck Bannister, Gunner
USAAF B-24 Liberator
(Ascension Island)
Justin Shaw
Chuck Bannister, Gunner
USAAF B-24 Liberator
(Ascension Island)
Marius Botha
Coleman, Bombardier
USAAF B-24 Liberator
(Ascension Island)
Charlie Keegan
Gunner Ches
USAAF B-24 Liberator
(Ascension Island)
Simon Verhoeven
Korvettenkapitan Harro Schacht
(captain, U-507)
Simon Verhoeven
Korvettenkapitan Harro Schacht
(captain, U-507)
Paul Savage
Egyptian Customs Officer
Christian Serritiello
Additional Voices (2 episodes, 2011)

Patrick Hébrard: Vidcaps